X-ray cihazı, günümüzde kullanılan en yaygın görüntüleme yöntemlerinden biridir. Güvenlik ihtiyacından doğan, geliştirilen yöntemlerden biri olan X-ray cihazları güvenlik tehdidini en aza indiren yöntem olduğu tespit edilmiş ve bu sebepten çokça tercih edilmektedir.

Uzun yıllardan beri kullanılan bir yöntem olan x ray ülkemizde son yıllarda Global ve etnik terörün artması ile birlikte yoğun bir şekilde tercih edilir olmuştur ve birçok alanda kullanım yaygınlığını arttırarak devam etmektedir.

Güvenlik Amacı ile X ray Cihazı Kullanımı;

-Özel veya kurumsal bina girişleri, hava limanları, alışveriş merkezleri, gümrük girişleri gibi korunması gerekli alanlarda giriş çıkış noktalarında paket ve çanta kontrolü sağlamak için kullanılır.

-Korunması önemli alanlarda çanta içeriğinin tespiti için kullanılır.

-Gümrük, askeri tesisler, kamu kurum ve kuruluşları veya benzeri alanlarda conteyner veya araç yüklerinin kontrolü için kullanılır.

-Emniyet güçlerince tespit edilen zarf ve paketlerin içerik kontrolü için de kullanılabilir.

Eşyalar Hangi Renkte Görünür?

X ray cihazlarında kullanılan x ışını kaynağı sayesinde paketten iki farklı bakış açısı elde edilir. Bu nesnelerin tanımlanmasına yardımcı olur ve herhangi bir zararlı maddeyi gizleme çabasını ortadan kaldırır.

X ray cihazı iki seviyede x ışını gönderimi sağlar, bu iki yoğunluk sensörle birleşerek paket içeriğini tanımlar. İçerikler tanımlama algoritmaları kullanılarak tanımlanır ve mönitöre aktarılır.  Ve algoritmalar tanımlanan nesnelerin kütle yoğunluğunu hesaplar, maddelerin kimlikleri ortaya çıkar.

Monitöre yansıyan nesnelerin görüntüsü görevli tarafından izlenir. Cihaz başındaki görevlinin nesne tanımlamasını kolaylaştıran uygulamalar kullanılır. Nesnelere renk kodlaması verilir. Elde edilen görüntülerde demir, çelik, kurşun, gümüş gibi ağır elementler mavi renkte, daha az yoğun maddeler yeşil ile hidrojen, oksijen, kağıt, tahta gibi organik malzemeler turuncu veya sütlü kahve renklerle ekrana yansır. Materyal yoğunlaştıkça, renkler daha koyu renkte görünür.

Üst arama sistemi ise Kapı dedektörleri ve el dedektörleri ile yapılır. Bu cihazlar elektromanyetik bir prensip ile çalışırlar. İnsanlar bagajlar gibi x ray cihazlarından geçmedikleri için x ray ışınına ve radyasyona maruz kalmazlar. İnsan sağlığına hiçbir zararları yoktur. Medikal bir neden olmaksızın insanların radyasyona mazur bırakılması yasalara aykırıdır.

Sizde X ray cihazları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için satış temsilcilerimizle irtibata geçebilir, ihtiyacınıza uygun x ray cihazlarına sahip olabilirsiniz.